Archive for Grudzień, 2011

Czy grozi Europie brak ropy naftowej

Wokół Iranu znowu rośnie naprężenie, wpływa to na wzrost cen ropy naftowej. Decyzje władz irańskich wprowadzają zaniepokojenie wśród importerów na rynkach świata. Są państwa, które już przygotowują się na ewentualne ograniczenie lub nawet całkowity brak ropy z Iranu. Znawcy tematu sądzą, że gospodarka ogólnoświatowa da radę i bez irańskiej ropy. Iran jest na czele to znaczy na drugim miejscu wśród producentów ropy naftowej, pierwsze miejsce zajmuje Arabia Saudyjska. Irańska ropa naftowa stanowi 4-5% importu do krajów unijnych. Możemy z tego wywnioskować, że nie są to aż tak znaczące ilości jak na przykład Norwegia czy Rosja i wniosek z tego jest taki, że import z Iranu nie będzie miało kolosalnego wpływu na rynek Europy. Zeszłoroczne zawirowania wokół Libii miały większy wpływ na europejski rynek, ponieważ ten kraj importował do Unii Europejskiej ok. 10% całościowych dostaw na ten rynek. Europa po problemach wcześniejszych z Libią przygotowała się lepiej na ewentualny brak dostaw powyższych Iranu nawiązując ściślejszą współpracę powyższych Arabią Saudyjską, której dostawy zostały zwiększone, aby wyrównać różnicę po zmniejszeniu dostaw ropy z Libii. Jednak dostawy z Libii od kilku miesięcy wzrastają, tak, więc w razie nałożenia sankcji na Iran zwiększony import z Libii i Arabii Saudyjskiej mogą wyrównać braki ropy irańskiej.

Czy społeczeństwo miejskie posiada swoje grupy?

Gdyby się zastanowić i powiedzieć, gdzie powstaje najwięcej przeróżnych subkultur to odpowiedź z pewnością nie zajęłaby wiele czasu. Bowiem, każdy wie, że największy odsetek subkultur powstaje oczywiście w miastach. Bardzo często zdarza się, że nie są to wcale te najbardziej znane subkultury typu: metale, punki czy skini albo jakieś mniejszości narodowe. Coraz częściej powstaję ugrupowania zrzeszające na przykład ludzi interesujących się tym, choćby wędkowaniem. Ostatnio dużą popularność zdobywają tak zwane grupy zawodowe. Mogą je tworzyć przypuśćmy policjanci czy lekarze czy przedstawiciele każdego innego zawodu. Najbardziej charakterystyczne w tym wszystkim jest to, że każda grupa ma swój własny specyficzny idiolekt. Czymże jednak ten idiolekt jest? Jest to język danej grupy, w przypadku lekarzy może być to po prostu specjalna terminologia, którą się posługują. Zdarza się także, że powstają społeczności w zależności od miejsca zamieszkania. Stąd tak często słyszy się, że chuligani z jednej dzielnicy pobili się z chuliganami z dzielnicy innej.

Zagospodarowanie przestrzenne współczesnych miast

Żyjemy w czasach, w których wszystko się zmienia. Zmienia się tempo życia. Zmienia się jakość i poziom życia. Miasta zmieniają się razem z nami. Z jednej strony starając się nam wszystko ułatwiać, przyspieszyć nasze działanie, z drugiej zaś strony próbują nas okiełznać. Coraz więcej samochodów, coraz więcej biur i sklepów, coraz więcej ludzi w miastach. Urbanistyka miast musi podążać za tym trendem i z tego co widać za oknami – udaje się to w pewnym stopniu. Coraz ściślej zabudowane centra miast, które pną się w górę (biura, mieszkania, sklepy), ale też i w dół (wielopoziomowe – podziemne parkingi). Ścisłe centra coraz rzadziej pozwalają nam na jazdę samochodem. Wąskie uliczki, często jednokierunkowe, wzmożony ruch pieszych i praktycznie brak miejsc parkingowych. To zmusza nas do przyjęcia zachodniego stylu urbanistyki, gdzie w centrum jest takie nagromadzenie budynków, że ruch samochodowy jest całkowicie wstrzymany, za to rozwinięta jest doskonała wręcz komunikacja miejska, zaś większość aut zostaje na parkingach podmiejskich lub pod domami, które coraz częściej usytuowane są na obrzeżach miast.