Archive for Październik, 2011

Czy Francuzi dadzą 2 szansę Sarkozyemu

To mogą być najciekawsze wybory nadchodzącego 2012 roku. Drugi co do wielkości kraj w Europie wybierze swojego prezydenta. Będzie się to działo w środku kryzysu strefy euro oraz panującej recesji, gdy Francja cierpi wręcz rekordowe bezrobocie, grozi jej kolejna utrata ratingu, a jej pozycja w Unii Europejskiej wyraźnie słabnie. Reelekcja urzędującego obecnie prezydenta stoi pod wielkim – rosnącym z każdym nieomal dniem – znakiem zapytania, a jego głównym rywalem jest polityk nie dość że bez doświadczenia w rządzie, to jeszcze zupełnie nieznany za granicą. Francuzi ufundują sobie być może swoisty eksperyment – tak wielka jest ich desperacja po 4 latach rządów Sarkozy’ego. Hollande ma 57 lat, z czego aż 32 spędził we francuskiej polityce. Żeby wygrać przyszłe wybory, Hollande musi bezwarunkowo przejść do drugiej tury, zaś w pierwszej jego głównym rywalem będzie Marine Le Pen. Hasło wyborcze jego kampanii brzmi: Jak zaczarować na nowo francuski sen. Swój program planuje ogłosić w styczniu, lecz prawdziwym dopiero testem jego wiarygodności będą recepty, jak zwalczyć kryzys strefy euro, bezrobocie oraz recesję, która zawita najprawdopodobniej do Francji już w nadchodzących miesiącach. Nie może złożyć zbytnich obietnic, bo kasa państwa świeci pustkami.

Społeczeństwo tradycyjne w obecnym czasie

Polska tradycja przez wiele osób wciąż jest dobrze strzeżona i kultywowana przy nadarzających się okazjach. Z reguły są to wszystkiego rodzaju święta kościelne, które od społeczności katolickiej wymagają pewnych zasad. Niestety społeczeństwo tradycyjne nie ma możliwości istnienia w większości miast. Jest to spowodowane zbyt dużym amalgamatem mieszkańców, którzy pochodzą z różnych rejonów świata. Tożsamość narodowościowa mieszkańców dużych aglomeracji jest na tyle zróżnicowana, że nie pozwala to na kształtowanie polskiej tradycji bez ingerencji nowoczesnych rozwiązań. Tradycyjne społeczeństwo wiąże się zwłaszcza z grupami osób mieszkającymi na wsiach, gdzie wciąż jest dość wysoki stopień kultywowania religijnych zasad. Coraz częściej do dużych miast Polski napływają różne nowości z zagranicy, które coraz częściej degradują nasze tradycyjne zasady. Poza tym głównymi osobami, które wciąż kultywują naszą tradycję są osoby starsze. Zapewne starają się wpajać młodym pokoleniom zasady tradycjonalizmu, jednakże to dla młodego społeczeństwa jest zbyt mało interesujące i ważne, z powodu coraz mniejszego stopnia patriotyzmu.

Nowa taktyka działań wojskowych w Afganistanie

Od szeregu miesięcy zmieniła się taktyka działań wojskowych w Afganistanie. Być może strategia ta powstała, aby skuteczniej walczyć z talibami, gdyż dotychczasowe metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Nowa taktyka działań jest stosowana głównie przez żołnierzy amerykańskich i australijskich. Strategia jest nazywana: uprowadź lub zabij. Fizycznie polega na częstych, nocnych patrolach, przy użyciu specjalistycznego sprzętu do walk nocnych. Stosowane są patrole zmotoryzowane, jak też przy wykorzystaniu śmigłowców bojowych. Patrole są kierowane w ściśle określone miejsca, wskazane przez informatorów, rekrutujących się wśród mieszkańców Afganistanu i współpracujących z wojskami interwencyjnymi. Informatorzy przekazują, w jakich miejscach mogą przebywać talibowie oraz którzy z mieszkańców danej prowincji współpracują czy sprzyjają talibom. Założenia akcji są takie, że jeśli nie ma możliwości ujęcia wskazanej przez informatorów osoby, należy ja zabić. W tego typu akcjach zginęło już wielu mieszkańców Afganistanu. Takie działanie powoduje, że mieszkańcy tego kraju są coraz bardziej przeciwko interwencji wojsk sojuszniczych, gdyż – według ich relacji – w akcjach tych giną zazwyczaj niewinni ludzie, nie związani w żaden sposób z talibami.