Archive for Luty, 2012

Obecność przed kamerami

Od kiedy obok w miarę rzetelnie tworzonych mediów zaczęło pojawiać się coraz więcej tabloidów i plotkarskich mediów opierających się wyłącznie na różnego rodzaju spekulacjach, obraźliwych tekstach i fotomontażach, wiele gwiazd i osób publicznych spotkało się z ogromną i stałą negatywną kampanią. W przypadku wielu gwiazd showbiznesu jednak taka fama okazywała się nie mniej korzystnie wpływająca na wyniki, jak obecność w głównych mediach w pozytywnym kontekście. Utarło się powiedzenie, że nie ważne jak piszą, ważne żeby dobrze zapisali nazwisko. Obecność w mediach w jakimkolwiek kontekście może zapewnić dzisiaj przeciętnemu celebrycie wystarczającą uwagę do tego, aby odnieść nagły komercyjny sukces. Tutaj nawet negatywne i szokujące opinie społeczeństwa na czyjś temat mogą posłużyć de facto jako koło zamachowe niekończącej się popularności i obecności przed kamerami. Jednak w przypadku osób niezwiązanych z showbiznesem, polityków czy biznesmenów, kontrolowanie swojego wizerunku medialnego jest bardzo ważne.

Trwają prace nad nowym systemem finansowania Kościoła w Polsce

Od dłuższego czasu mówi się w naszym kraju o zmianie sposobu finansowania Kościoła. Temat ten nabrał wyraźnie tempa, wraz z kolejnymi informacjami dotyczącymi skandalicznych historii z udziałem Funduszu Kościelnego. Podczas konferencji zorganizowanej przez arcybiskupa Stanisława Budzika została podana do publicznej wiadomości informacja, że już w marcu bieżącego roku podczas wspólnego posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu i polskiego rządu zostanie powołany do życia zespół, który zajmie się opracowaniem nowego systemu, w jaki będzie finansowany Kościół katolicki w naszym kraju. Strona kościelna proponuje na wstępie rozwiązania podobne do tych, jakie zostały zastosowane we Włoszech. Tam istnieje system, według którego osoba, deklarująca się jako wierząca, sama decyduje o odpisaniu określonego promila swojego podatku na rzecz Kościoła, którego jest wyznawcą. Arcybiskup dodał podczas konferencji, że Kościół jest otwarty w tej kwestii również na inne rozwiązania. Zmianę w sposobie finansowania Kościoła w Polsce zapowiedział premier Donald Tusk, podczas swojego expose w Sejmie.

Współczesna polityka oparta na sprzecznościach

Polityka w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, jak zresztą w każdym innym na świecie. Taki urok demokracji. Nie da się dogodzić wszystkim, gdyż rząd składa się z przedstawicieli całego społeczeństwa, więc i naszych reprezentantów, jak i przedstawicieli odmiennych poglądów politycznych. Tak więc zawsze jest na co narzekać. Dodatkowym aspektem jest wyraźny podział na przedstawicieli społeczeństwa młodego – chętnego do zmian, liberalnego, żyjącego w dużym tempie, a tym starszym – pamiętającym poprzedni ustrój, pragnącym za wszelką cenę zachować skostniały system wartości, który w czasach komunizmu dawał nadzieję i poczucie wspólnoty. Rozwarstwienie takie sprzyja polityce opartej na konfliktach, walce, oczernianiu konkurentów politycznych i temu podobnych. W ten właśnie sposób tworzy się polityka odwracania uwagi, gdyż politycy zamiast przeprowadzać reformy i zajmować się ważnymi sprawami, przepychają się walcząc o bzdury, tak naprawdę uważając na to, by wybrano ich w następnych wyborach. Ważniejsze stało się kto niż co i jak sobą reprezentuje politycznie.

Czym zajmuje się urbanistyka?

Urbanistyka jest pojęciem, które to zna każdy potencjalny człowiek. Oznacza to, ze ma naprawdę duże zastosowanie we wszystkich bardziej i mniej rozwiniętych krajach na całym świecie, bowiem bez niej prawidłowy rozwój nie mógłby po prostu istnieć. Urbanistyka, z jaką dziś możemy się spotkać dotyczy wszelkich obszarów, oznacza to, ze obejmuje kraje, regiony, a nawet powiaty, miasta i wsie. Z tego też względu ma ona zastosowanie gospodarcze, ekologiczne, oraz przestrzenne. Urbanistyka zajmuje się projektowaniem nie tylko dużych obszarów, ale także na przykład małych, którymi są: fragmenty miast, ośrodków miejskich oraz innych poszczególnych elementów. Z tego też względu można powiedzieć, że ma ona zastosowanie wielofunkcyjne. To z kolei oznacza, że jej stopień złożoności, także może być bardzo różnorodny. Dziś bardzo wiele młodych ludzi stara się studiować urbanistykę, ponieważ widzi niej ogromne możliwości. To sprawia, że tego typu studia cieszą się ogromnym powodzeniem, a to z kolei sprawia, ze wciąż mogą się udoskonalać.

Czy są przesłanki nowej rewolucji w Rosji

Od zakończenia ostatnich wyborów do parlamentu rosyjskiego, czyli do Dumy, nie milkną protesty licznych obywateli tego kraju, zarzucających rządzącym władzom fałszerstwa wyborcze. Demonstracje i wiece maja miejsce w największych miastach Rosji, głównie w Moskwie i Petersburgu. Władze jak na razie bez problemu radzą sobie z tym zjawiskiem. Protestujący skupiają różne poglądy, siły polityczne, nie są zorganizowani w swoich protestach. Zwołują się najczęściej poprzez portale społecznościowe. Takim stałym dniem w miesiącu, kiedy protestujący gromadzą się na placach i ulicach miast rosyjskich, jest 31 dzień każdego miesiąca. Oczywistym postulatem protestujących jest żądanie powtórzenia wyborów parlamentarnych. Społeczeństwo rosyjskie chyba powoli dojrzewa do większej dojrzałości demokratycznej, gdyż dotychczas nie notowano tego rodzaju wystąpień. Obserwatorzy polityczni nie sądzą, aby protesty miały jakieś rozstrzygające znaczenie dla niedługo mających się odbyć wyborów prezydenckich w Rosji. Jednak jest to znak, że Rosja pomału będzie wchodziła na drogę przemian demokratycznych.